Важко уявити собі людину, яка розв’язала всі свої проблеми.
Ми всі живемо у проблемах, це наше життя.
Треба просто визнати їх реальне існування.
В. Леві
Стрес – це все, що веде організм до швидкого
старіння або спричиняє хвороби
Ганс Сельє
Несприятливих обставин у житті вистачає: напружені стосунки вдома, втрата близької людини, почуття самотності, матеріальні труднощі, порожнеча… Це ще не повний перелік тих ситуацій, які можуть спричинити стрес. Ми завжди намагаємося дивитися в майбутнє з надією. Але під тиском реальності руйнується багато наших планів і сподівань. Людина легко дає раду таким ситуаціям як невдалий день або сварка з друзями. Але тривалі конфлікт й нескінчена низка стресів здатні зашкодити здоров’ю людини.
Відомий дослідник стресу Г. Сельє зазначав, що має значення не те, що з вами відбувається, а те, як ви це сприймаєте.
Стрес (тиск, натиск) – це стан напруження, який виникає внаслідок дії сильного подразника незвичайної ситуації. Стрес необхідний у житті людини. Він допомагає пристосуватися до нових умов, впливає на працездатність, творчість, навчає нас долати перешкоди на життєвому шляху, мобілізувати власні сили й ставати впевненими в собі. Але водночас стрес, якщо від діє довго, може стати руйнівним для людини, від нього потерпають найслабші органи.
Стрес – складова частина життя, й у помірних дозах він надає життю смак і аромат, як писав Г. Сельє. Стрес природний побічний продукт будь-якої діяльності, він відображає потребу людини в адаптації, у пристосуванні дол. Мінливих умов життя. Це вимагає напруження захисних сил, мобілізації внутрішніх ресурсів організму, щоб енергетично забезпечити можливість вирішення нових завдань.
Залежно від подразника, який діє на людину, розрізняють два види стресу:
- дистрес – дія негативних емоцій у ситуаціях горя, нещастя, хвороби, що знижує опірність організму до несприятливих чинників середовища, виснажує людину, заважає їй мобілізуватися;
- евстрес – дія позитивних емоцій, натхнення, творчого осяяння, кохання, коли за плечима ніби крила виростають.
Періодичні емоційні стреси корисні для організму: вони позитивно впливають на зовнішній вигляд, мобілізують сили й розумові здібності. Але від дистресу потрібно терміново рятуватися, поки він не встиг втрутитися у ваше життя, здоров’я, кар’єру.
Для визначення свого стану можна скористатися тестовою методикою «Прихований стрес».
Тест «Прихований стрес»
Часто навіть незначні повсякденні неприємності суттєво впливають на нерви людини. Ось дев’ять таких ситуацій, коли ці неприємності виникають. Замисліться, які з них вас нервують найбільше.
- Ви хочете зателефонувати, але потрібний номер постійно зайнятий.
- Ви помічаєте, що хтось за вами стежить.
- Ви з кимось розмовляєте, а інший постійно втручається в вашу бесіду.
- Хтось перериває план ваших думок.
- Хтось безглуздо підвищує голос.
- Ви погано почуваєтеся, коли бачите комбінацію кольорів, що на вашу думку не поєднуються.
- Коли ви вітаєтеся з кимось за руку й не відчуваєте ніякої приязні.
- Коли ви розмовляєте з людиною, яка орієнтується в темі бесіди краще за вас.
- Коли ви щось розповідаєте людині й бачите, що вона вас не слухає.
Якщо більше п’яти ситуацій заважкі для вас, це означає, що буденні негаразди добряче розхитали вашу нервову систему. Візьміть себе в руки.
Вам ніколи не принесе полегшення:
- активний «відпочинок» біля телевізора, а також читання книг, спроба звинуватити в своїх невдачах інших;
- сплески бурхливих емоцій зі сльозами й голосінням;
- бажання «усамітнитися», щоб «плекати» свій поганий настрій;
- снодійне.
Як діяти у стресовій ситуації?
- З’ясуйте, що саме вас тривожить і зачіпає за живе. Розкажіть про те, що вас турбує, близькій людині. Це особливий психологічний прийом: проаналізувавши свою проблему вголос, ви дістанетеся до кореня своїх проблем і знайдете вихід із ситуації.
- Сплануйте свій день. Учені помітили, що для людини, стан якої наближається до стресового, час прискорює свій біг. Тому вона відчуває непомірну завантаженість і нестачу часу.
- Навчіться керувати своїми емоціями. Наш мозок викидає гормони стресу на будь-які подразники, що загрожують нашому спокою. При цьому йому зовсім байдуже, реальні вони чи вигадані. Вирватися зі стресового кола допоможе найпростіша йогівська вправа. Заплющить очі й подумки перенесіться на берег океану. Підніміть руки вгору й розведіть у сторони, уявляючи, як у них входить енергія. Складіть їх одна на іншу – ліва знизу. Цього цілком достатньо, щоб повноцінно відпочити, наситити мозок киснем і заспокоїтися. Не забувайте хвалити себе щоразу, коли вам удасться впоратися з хвилюванням.
- Усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже хочеться. Сміх позитивно впливає на імунну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові. У відповідь на вашу посмішку, організм продукуватиме бажані гормони радості.
- Використовуйте агресивну енергію в мирних цілях. Візьміть на озброєння японський спосіб боротьби зі стресами. Коли японець відчуває роздратування, він щосили б’є опудало свого шефа. А якщо у вас під рукою ляльки не виявилося, напишіть «обурливий» лист,і з усією люттю, на яку ви здатні, спаліть його, або розірвіть на клаптики.
- Вживайте вітамін Е. він підвищує імунітет і стійкість до стресу. До речі, цей вітамін міститься у картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині, волоських горіхах.
Той, хто має міцне тіло, той може терпіти і спеку, і холод.
Так само і той, хто є здоровим душевно,
здатний пережити і гнів, і горе, і радість, і решту почуттів.
Коментарі закриті.