Історія

У затишному мальовничому куточку Броварів розташувався Палац творчості дітей та юнацтва  (ПТДЮ), куди за покликом душі щодня поспішають юні броварчани, аби під керівництвом досвідчених педагогів причаститися високим мистецтвом музики, пісні, танцю, художнього слова, живопису. Цей позашкільний заклад – один із найстаріших у місті – з року в рік демонструє високий клас роботи і заслуговує щонайвищої похвали за свою працю, розкриваючи і примножуючи таланти дітвори, допомагаючи вихованцям набувати щораз все кращих і кращих творчих якостей в різних напрямках мистецтв.
Колектив закладу продовжує працювати над удосконаленням навчально-виховної та методичної роботи з метою стати кращим закладом Київщини. І для досягнення цієї мети у Палаца творчості дітей та юнацтва є всі можливості.
Станом на 1 жовтня 2010 року у закладі працює 39 гуртків за такими напрямами: художньо-естетичний, науково-технічний, фізкультурно-спортивний, туристсько-краєзнавчий, які відвідують більше 1500 дітей віком від 5 до 20 років. У БДЮТ працюють хореографічні та вокальні гуртки, сольного співу, поезії та декламаторського мистецтва, скульптури та народної іграшки, студії образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, краєзнавчий гурток, театр казок, гуртки східних єдиноборств, тощо. Позашкільний навчальний заклад пишається Народними художніми колективами – хореографічним ансамблем “Галатея” (художній керівник – методист, Відмінник освіти України – Наталія Олександрівна Лисохмара), вокальним ансамблем “Калинка” (художній керівник – Заслужений учитель України Любов Василівна Шумовська), Зразковою студією образотворчого мистецтва “Вернісаж”, художній керівник-методист Марина Володимирівна Лобода. Всього в будинку дитячої та юнацької творчості 44 педагоги. Серед них – 1 Заслужений учитель України, шість відмінників освіти України, три керівники гуртка-методисти, два переможці Всеукраїнського конкурсу на кращу методичну розробку з науково-технічної та художньо-естетичної творчості серед педагогів позашкільних закладів.
Та повернемось до початків…
Засновано заклад 1 листопада 1979 року з метою поліпшення організації тодішньої піонерської роботи в школах, розвитку художньо-естетичного та військово-патріотичного виховання учнів у місті.
З перших днів відкритя Будинку піонерів і школярів, саме такою була перша назва закладу, його праця була спрямована на такі види діяльності: інструктивно-методичну, організаційно-масову та власне гурткову. (Фото 1)
Одними із перших розпочали роботу хорові колективи, гуртки “Образотворчого мистецтва”, “М’яка іграшка”, “Оркестр народних інструментів”, краєзнавчий клуб “Слідопит великого подвигу”, клуб для старшокласників “Естетика” та інші. Гуртковою роботою було охоплено понад 400 школярів. (Фото 2)

Біля витоків організації роботи закладу стояла відомий нині у Броварах педагог, подвижник культури, Відмінник освіти України Микитюк Ольга Сергіївна. За майже 20-річний термін керівництва вона заклала фундамент розвитку закладу, сформувала його творче обличчя. (Фото 3)

Згодом мережа гуртків значно розширилась. Почали діяти гуртки технічного напрямку: “Технічне моделювання”, “Авіамодельний”. Запрацювали духовий оркестр, вокально-інструментальний ансамбль, гурток сопілкарів, танцювальний, гурток юних туристів, фотогурток, студія “Юнкор”. (Фото 4, Фото 5).

Скарбничку творчих досягнень одним з перших відкрив краєзнавчий клуб “Слідопит великого подвигу” під керівництвом Володимира Івановича Дем’яненка, члена Спілки журналістів, автора багатьох книг. У результаті цілеспрямованої роботи у травні 1985 року клуб на чолі з керівником В.І. Дем’яненком став переможцем Всесоюзної Виставки досягнень народного господарства у місті Москва та був нагороджений разом з директором Будинку піонерів та школярів О.С. Микитюк срібною та бронзовою медалями. Згодом, на базі ЗОШ №2 було створено музей “Дитинство та юність, обпалені війною”, який очолив В.І.Дем’яненко. Разом з вихованцями краєзнавчого гуртка В.І.Дем’яненко створив документальну книгу “Не числом, а вмінням”, книга солдатської та партизанської мудрості. За високі досягнення в організації дослідницької роботи В.І. Дем’яненко відзначений орденом Дружби народів. (Фото 6).

 

Цього ж року на Міжнародному конкурсі молодих виконавців юна вокалістка, вихованка “Театру естради”, яким керувала Надія Іванівна Каверіна-Толмачова, Лілія Семенко стала лауреатом І премії. Концертмейстером театру був відомий український композитор Владислав Володимирович Толмачов. Його пісні “Квіти ромену”, “Коріння”, “Не метелиця лугом стелиться” та інші були дуже популярні в Україні, їх виконували як відомі українські співаки, так і вихованці театру. (Фото 7)

У 1990 році Будинок піонерів та школярів змінив адресу та був перейменований в Будинок творчості школярів, а разом з назвою заклад змінив і спрямування своєї діяльності – став працювати у напрямку художньо-естетичного виховання юного покоління молодої української держави. Заклад поповнився новими кадрами, цікавими талановитими педагогами (Фото 8).

У 1990 році Любов Василівна Шумовська розпочала діяльність як керівник гуртка сольного співу. А у 1997 році на базі гуртка було створено вокальний ансамбль “Калинка” (Фото 9).

З 1991 року розпочала свою творчу діяльність студія естрадного сольного співу під керівництвом Надії Михайлівни Халаїмової. Її вихованці були постійними переможцями міських, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних культосвітніх форумів.

За ініціативи директора Будинку творчості школярів О.С. Микитюк та підтримки відділу освіти у 1992 році був заснований щорічний міський фестиваль дитячої творчості “Весняний зорепад”, який і до цього часу проходить у нашому місті та відкриває нові таланти серед дітей та юнацтва.
Творчий колектив педагогів також брав участь у педагогічних конкурсах, які проводились у ті роки. Так у 1992 році керівник вокально-інструментального гурту Валерій Васильвич Семенець став лауреатом телевізійної передачі “Золоті серця”, а у 1994 році призером конкурсу “Учитель року” в номінації “Національне виховання” стала Надія Михайлівна Козлова. Вихованці Надії Михайлівни посідали призові місця на обласних фестивалях Київщини різних років (1992, 1994, 1995, 1996) в різних номінаціях декоративно-ужиткового мистецтва:розпис, батік, писанкарство (Фото 10).
В 1995 році Галина Іванівна Васюк, в минулому співачка Народного академічного хору ім. Г. Вірьовки, створює ансамбль “Віночок”, який у 1996 році став володарем Гран-прі на обласному фестивалі “Таланти твої, Київщино”, а в 1997 році цей колектив був удостоєний найвищої нагороди на Міжнародному фестивалі “Золота осінь Славутича”.
У 1995 році був створений ансамбль українського народного танцю “Любич”, керівник – Заслужений артист України Анатолій Дмитрович Бурдейний. Основною метою якого було відродження найкращих танцювальних традицій української культури, розвиток творчих здібностей молоді, пропаганда справжнього народного мистецтва.
Пам’ятають стіни БТШ захоплюючі постановки лялькового театру, керівник Галина Юріївна Пасічник, аматорського театру “Едельвейс”, керівник Людмила Іванівна Прокопенко та літературні композиції Клавдії Сидорівни Рулінської за творами Василя Стуса та Лесі Українки (Фото 11).

У серпні 1997 року вийшла колективна збірка “Світе ясний” клубу шанувальників художнього слова “Пролісок”, яким керував Михайло Михайлович Шмаль.

Восени 1997 року БТШ очолила Наталія Андріївна Багмут.

У 2000 році заклад пройшов атестацію та отримав нову назву – Будинок дитячої та юнацької творчості. Цього ж року вихованці ансамблю українського народного танцю “Любич” стали дипломантами ІІІ Всеукраїнського благодійного дитячого фестивалю “Чорноморські ігри – 2000”. В цей же час в закладі був створений ще один творчий хореографічний колектив, який прибрав назву “Арт-лік”, керівник Лариса Адамівна Борисенко. Основною метою його діяльності – розкриття творчих здібностей дитини через розвиток руху тіла, опанування варіацій дефіле в різноманітних стилях.
У грудні 2000 року музей “Дитинство та юність, обпалені війною” був удостоєний почесного звання “Зразковий музей України”, керівник музею В.І.Дем’яненко.
У 2001 році керівник гуртка образотворчого мистецтва М.В.Лобода стала лауреатом міського етапу Всеукраїнського конкурсу “Учитель року”. Її вихованці брали участь у багатьох виставках, конкурсах, олімпіадах, а за перемогу у Всеукраїнському конкурсі “Податки очима дітей-2002” вихованка Марини Володимирівни була нагороджена путівкою в МДЦ “Артек”.
2004 р. став особливим в історії закладу. У БДЮТ два творчі дитячі колективи отримали почесні звання “Зразковий художній колектив”. Це – Зразковий вокальний ансамбль “Калинка”, художній керівник Л.В. Шумовська та “Зразковий хореографічний ансамбль “Галатея”, художній керівник Н.О.Лисохмара.
З березня 2005 року закладом керує Валентина Зіновіївна Павлученко, яка своїм природженим хистом керівника і копіткою працею за короткий час не тільки ще більше об’єднала колектив, а і вивела заклад на новий, якісно вищий щабель навчально-виховної діяльності, його методичного та матеріального забезпечення, добилася творчого піднесення у новостворених творчих об’єднаннях.
Успішна праця закладу педагогів і вихованців не залишилась непоміченою керівництом області, у травні 2007 року рішенням колегії Головного управління освіти і науки Київської ОДА Броварському міському Будинку дитячої та юнацької творчості терміном на 3 роки було надано статус обласного опорного закладу позашкільної освіти (ООЗО) з теми “Духовні основи творчого становлення юної обдарованої особистості”. Протягом цього часу було проведено 12 семінарів з основних напрямів діяльності творчого колективу. Десятки педагогів із споріднених закладів Київщини отримали безцінну аудиторію для обміну досвідом та вироблення стратегічних поглядів на розвиток позашкільної освіти. Робота ООЗО широко висвітлювалась у засобах масової інформації: пресі, радіо, телебаченні. Підготовлені матеріали досвіду для створення книги.
У 2007 вперше була проведена атестація педагогів на присвоєння звання “керівник гуртка-методист”. В результаті М.М. Шмалю та Н.О.Лисохмарі було присвоєно звання “керівник гуртка-методист”. Цього ж року почесне звання “Зразковий художній колектив” отримала студія образотворчого мистецтва “Вернісаж”, керівник М.В.Лобода.

Згодом, в результаті атестації художнього керівника Зразкової студії образотворчого мистецтва “Вернісаж” М.В.Лободі було присвоєно звання “керівник гуртка-методист”.
У квітні 2009 року з метою оптимізації позашкільної роботи у місті до БДЮТ було приєднано Центр патріотичного та фізичного виховання. До закладу влився колектив молодих педагогів художньо-естетичного та фізкультурно-спортивного напряму.
Навесні 2009 року відбулася атестація Зразкових колективів “Калинка” та “Галатея” на підвищення почесних звань. В результаті ці колективи отримали звання “Народний художній колектив”.
1листопада 2009 року позашкільний навчальний заклад БДЮТ відсвяткував свій 30-річний ювілей. Творчий колектив Будинку дитячої та юнацької творчості чи не з часу свого заснування є осередком культури у місті. Мало яке дійство обходиться без участі вихованців закладу, а в багатьох загальноміських культосвітніх заходах заклад виступає в ролі безпосереднього організатора. Це – щорічні свята: День міста, День учителя, Святого Миколая, концерти “Різдвяні дзвони” та “Великодні дзвони”, міський фестиваль дитячої творчості “Весняний зорепад”, День Перемоги, міське педагогічне свято “Творча особистість”, День захисту дітей, міський випускний бал та інші.
Загалом, за всі роки творчої діяльності закладу сотні його вихованців були переможцями найрізноманітніших творчих змагань від регіонального до міжнародного рівнів. Палітра творчих конкурсів, у яких беруть участь вихованці, – величезна. Це і обласні – “Терпсихора запрошує”, “Чарівна палітра”, “Калиновий дзвін”, “З народного джерела”, “Скарби рідного краю”, “Арт-факторія”, і всеукраїнські – “Український сувенір”, “Новорічний подарунок”, “Знай і люби свій край”, “Різдвяні канікули”, “Космічні фантазії”, “Українська родина”, “Буковинська зіронька”, “Веселі канікули осені”, “Звичайне диво”, “Вірю в майбутнє твоє, Україно!”, “Об’єднаймося ж, брати мої!”, “Крок до зірок”, міжнародні – “Веселкова Терпсихора”, “Гранослов”, “Духовні джерела”, “Містерія-Данц”, “Дитинства пісня Великодня”,- годі всі перерахувати. З року в рік діти отримують на конкурсах високі нагороди. Тільки за останні навчальні роки перелік лауреатів складає понад 50 пунктів щорічного звіту закладу. Переможцями і дипломантами стали сотні вихованців із 22 творчих та спортивних колективів. Конкурси і фестивалі, спортивні змагання є справжнім святом для дітей.
Велику роботу проводять, як в місті, так і в області гуртки фізкультурно-спортивного напряму: карате, ушу, хортингу, настільного тенісу, кікбоксингу. Вони беруть участь у спортивних святах, влаштовують показові виступи на різноманітних урочистостях, виступають з показовими програмами у всеукраїнських заходах – “За розвиток масового спорту”, на днях фізкультурника, на спартакіадах тощо.
Одним з головних чинників патріотичного виховання дітей в гуртках фізкультурно-спортивного напряму є їхня участь у різноманітних спортивних змаганнях: міжнародний турнір на Кубок країн Балтії (м. Санкт-Петербург), міжнародний турнір на Кубок Азовського моря (м. Бердянськ), міжнародний турнір “Кубок Сольнока”, (Угорщина), Всеукраїнський турнір з УШУ (м. Одеса), Всеукраїнський турнір пам’яті Героїв Чорнобиля (м. Київ), Всеукраїнський турнір з традиційного УШУ (м. Бровари), відкриті чемпіонати Одеської, Київської, Львівської областей і т.д.
Педагогічний колектив закладу має великий творчий потенціал і з року в рік удосконалюється у своїй праці. Сьогодні йому під силу проведення будь-яких культурно-масових заходів, методичних семінарів тощо. За останні роки значно зріс рівень науково-методичного забезпечення роботи гуртків. Слід відмітити роботу методичного кабінету, де самовіддано трудяться різноманітні фахівці – художники, психологи, філологи. Серед них – Микитюк О.С., Шмаль М.М., Сліпець І.В., Балакіна Н.М., Юзвенко І.П., Сахно В.Т., Бойко Є.Т., Луценко О.М. Здоров’ям дітей і працівників БДЮТ сумлінно опікується медична сестра Д. Г. Конрад.
Педагоги Будинку дитячої та юнацької творчості перебувають у постійному творчому пошуці. До цього їх зобов’язує висока місія, покладена державою, – виховання та навчання нового молодого покоління, якому у майбутньому утверджувати Україну у європейському співтоваристві вільних народів.
Наприкінці минулого 2009-10 навчального року БДЮТ став володарем срібного кубка обласного рейтингу успішності “Лідер позашкільної освіти першого десятиліття ХХІ століття” в номінації “Лідер позашкільної освіти”.